Laminate Veneer

Porselen laminat venerler

Porselen laminat venerler kötü görünen ön dişleri düzeltmenin hızlı, estetik ve güvenli bir yoludur. Bu yöntem ile belirgin kalıcı lekeler, çarpık, orantısız, aralıklı, küçük ya da yapısı bozulmuş dişler düzeltilebilir. Porselen laminat venerler diş yapısına kimyasal olarak bağlanabilen seramik maddelerdir ve estetik tedavilerde kullanılan başlıca tedavi şeklidir. Estetik diş hekimliğindeki en önemli yeniliklerden biri diş hekimlerinin farklı dokudaki maddeleri başarılı bir şekilde birleştirmesini sağlayan yeni yapıştırma tekniklerinin ve gereçlerinin gelişmiş olmasıdır. Porselen laminat venerler ile diş yüzeyi arasındaki yapıştırmanın gücü çoğunlukla öyle büyüktür ki oluşan travma porselen vener ile diş arasındaki yüzeyde değil, diş içinde kırılmaya yol açabilir. Diş yapısına yapıştırılan porselen laminat venerlerin maddeleri doğal diş minesine benzer fiziksel özellikler gösterirler. Ayrıca, seramik teknolojisinin ilerlemesiyle birlikte doğal katmanlar ve parlak dişlerin yarı şeffaflığı mükemmel şekilde taklit edilebilir hale gelmiştir.

Neden porselen laminat vener ?

Dişlerinizin rengini, şeklini ya da boyunu değiştirmek istiyorsanız porselen laminat venerler mükemmel bir çözümdür. Aynı zamanda dişlerinizin arasındaki boşluğu kapatmak ya da çarpıklığını düzeltmek istiyorsanız da bu yöntem faydalı olacaktır. Bütün bu sorunların ötesinde porselen laminat vener tedaviniz 5-7 gün gibi kısa bir zaman içinde son bulabilir. Bu tedavi süresi 2 ila 3 yıl süren ve asla dişinizin rengini değiştirmeyen ortodontiden çok daha kısadır.

Hangi tedavi ya da problemlerde porselen laminat vener yöntemi kullanılır ?

Hastaların porselen laminat vener tedavisini tercih etmelerinin pek çok sebebi vardır.

Lekeli Dişler : Beyazlatma ya da hastalık öncesi tedavileri ile iyileştirilemeyen lekelenmiş dişler, dişinizdeki herhangi bir lekeyi örten ya da saklayan laminat diş kaplamaları ile tedavi edilebilir.

Zedelenmiş Dişler : Aşırı çiğneme ve karbonlu içecekler ile kötü bir şekilde yıpranmış ya da bir kazada çizilmiş veya kırılmış dişlerde de venerlerden yararlanılabilir. Dişte olan küçük bir çizik ise “kompozit” ya da “laminat kaplamalar” ile hızlı bir şekilde tedavi edilebilir. Tek bir dişiniz zedelenmiş olsa da, diğer dişlerinizin rengi ile uyum sağlayarak doğal görünecek bir porselen laminat venerler ile tedavi edilebilir.

Boşluklar : Dişleriniz arasındaki aralıklar ya da boşluklar (diastemalar) laminat venerler ile kolayca kapatılarak gülüşünüzün daha düzgün görünümlü olması sağlanabilir.

Çarpık Dişler : Laminat diş kaplamaları çarpık dişlerde dişlerin doğallığını korumada ortodontik tedavi yöntemi kadar ideal bir tedavi yöntemi olmasa da teller ile tedavinin süresi 1-2 yıl arası olduğundan aşırı bir şekilde çarpık olmayan dişlerde dişlerin ön yüzeyine yapıştırılmış laminat venerler düzgün ve mükemmel hizalı gülümsemeler sağlamak için tercih edilmektedir. Bu tip tedavi söz konusu olduğunda çoğu insan laminat kaplamalardan “anında ortodonti” diye bahseder, çünkü çok daha kısa sürede ortodonti ile aynı sonucu elde edersiniz.

Laminat diş kaplamaları nasıl yerleştirilir ?

  • Tedavi ilk olarak bir hekimle görüşme ve muayene ile başlar. Böylece diş hekimi ne istediğinizi, ihtiyaçlarınızı ve önceliklerinizi kafasında canlandırabilir. Diş hekimi prosedürü, olası maliyete yönelik düzgün bir rehber içerecek şekilde açıklamalıdır.
  • Porselen laminat venerler tasarlanmadan önce, diş hekiminiz dişlerinizin ön yüzeyine yeniden şekil vererek onları laminat kaplamaları yerleştirebilecek duruma getirir. İlk aşama lokal anestezi ile dişlerinizi ve dişetinizi uyuşturmak gerekebilir. Böylece operasyon sırasında hiçbir şey hissetmezsiniz.
  • Döner aletlere takılan frez adı verilen özel bir araç ile dişlerinizin ön yüzeyinden minik bir kısım hazırlanır. Hazırlanan kısım, dişin üst kısmına yerleştirilecek laminat kaplama ile genelde aynı kalınlıkta olmalıdır. Ortalama olarak 3-5 mm. Kalınlığında bir aşınma yeterlidir.
  • Daha sonra dişlerinizin ölçüsü alınır. Diş hekimlerinin kullandığı özel bir macunun bulunduğu bir kap ağzınıza yerleştirilerek dişlerinize bastırılır. Böylece dişlerinizin kalıbı kumda ayak izinizi bıraktığınıza benzer bir şekilde elde edilir.
  • Bu ölçü ya da dişlerinizin kalıbı diş laboratuarına gönderilir. Laboratuar bu ölçüyü dişlerinizin doğru modelini ortaya çıkarmak için kullanır ve bu model yeni laminat venerleri oluşturmakta rehber olur. Bu süreç 4-6 gün kadar bir süre alır.
  • Siz porselen laminat venerlerinizin hazırlanmasını beklerken, diş hekiminiz dişlerinizin zarar görmemesini engellemek için hazır duruma getirilmiş geçici laminat venerleri dişlerinize yerleştirir ya da aynı gün dolgu malzemeleri ile dişlerinizin ön yüzeylerine geçici dolgular yapılır.
  • İkinci randevunuzda diş hekiminiz porselen laminat venerlerinizi dişlerinize yerleştirir. Diş hekiminiz laminat venerleri yapıştırmadan önce güldüğünüzde nasıl göründüğünü görmeniz için önce onları dişlerinize geçici olarak tutturur. Bu şekilde yeni gülüşünüzün nasıl duracağını sizde önceden görüp değerlendirebilirsiniz.
  • Hazırlanan laminate venerlerin yerleştirilmesine karar verilmesinden sonra dişleriniz derinlemesine temizlenir ve ön yüzeyleri yapıştırıcının yapışmasına elverişli hale getirilmek için özel bir asit jel ile pürüzlendirilir.
  • Daha sonra laminat kaplamalar yerlerine yapıştırılır ve özel bir sertleştirici ışık, diş yapıştırıcısını aktif hale getirmek için kullanılır. Böylece laminat kaplamalar hazır duruma getirilmiş dişinizin ön yüzeyine kalıcı olarak yapışması sağlanmış olur. Eğer gereğinden fazla yapıştırıcı varsa, bu fazlalık genellikle alınır ve güzel ve doğal bir görünüm için dişlerin parlatılmasında kullanılır.

Avantajları ;

Porselen laminat venerler diş estetiğinde diğer yapıştırma tekniklerine oranla pek çok avantaja sahiptirler. Bunların ilki ve en önemlisi porselen laminat venerlerin lekeye karşı dayanıklı olmalarıdır. Kişi yıllar içinde oluşacak bir renk değişimi için endişe etmek zorunda kalmaz. Pürüzsüz porselen yüzeyi sayesinde, oluşacak herhangi bir leke porselene nüfuz etmez ve kolayca çıkarılabilir. Ayrıca porselen ışığı yansıtması açısından diş minesine çok benzer. Diş minesi yarı şeffaftır ve ışığı dışarı geri yansıtan opak diş yapısına ulaşana kadar ışığın içinden geçmesine izin verir. Porselen de ışığın geçmesine benzer şekilde izin verir. Işık porselenden, geri yansıtılacağı yapıştırıcı ya da iç diş yapısına çarpana kadar geçer. Son olarak porselen laminat venerler çok yönlüdür. Küçük yön değişiklikleri, boşlukları ya da hiza bozukluklarını düzeltme gibi küçük ortodonti tedavilerinde kullanılabildikleri gibi, kanal tedavisinden dolayı rengi çok bozulmuş dişleri ve eski dolguların yol açtığı tetrasiklin lekelenmeleri saklama gibi birçok problemde kullanılabilirler. Kısacası, neredeyse tüm küçük çaplı diş kusurlarında kullanılabilirler.

Dezavantajları ;

Bahsedildiği gibi porselen laminat venerler beyazlatma kadar konservatif değildirler. Düzgün bir şekilde yapılabilmesi için diş yapısının çok azda olsa belli bir kısmının aşındırılması gerekir. Bu kısmın ne kadar olduğu değişkenlik gösterir ama genellikle bir milimetrenin üçte biri ile üçte ikisi arasındadır. Porselen laminat venerlerinde kalınlığı genellikle bu kadardır. Dişin ön kısmında yer hazırlamak daha sonradan dişin gereğinden geniş ya da hantal görünümü de engeller. Laminat vener tedavisi genellikle iki seans gerektirir ve ilkinde hazırlık yapılarak geçici yapılır. Porselen venerlerin bir başka dezavantaj ise maliyetidir. Bu operasyon estetik olarak görüldüğünden sigortalar genellikle masrafı karşılamazlar. Laminat venerlerin maliyeti coğrafik bölgelere göre değişkenlik gösterir ama yaklaşık olarak tipik porselen laminat venerlerin her birinin fiyatı 300-500 euro civarındadır ve uygulandığında çoğunlukla birkaç dişe müdahale gerektirir. Bu yüzden, porselen laminat venerler çoğu kişi için oldukça maliyetli bir operasyondur.

Porselen laminat venerler, beyazlatma işlemi beklenen sonucu vermediğinde, küçük çaplı ortodonti problemlerini gidermede ve eğer kusurluysa diş estetiğini düzeltmede düşünülmelidir. Maliyetini karşılayabilenler için, laminatlar kişinin gülümsemesini güzelleştirmenin güçlü hatta en etkili yoludur.

Peki ya hangisi : kompozit laminat venerler ya da porselen laminat venerler ?

Laminat venerlerin en popüler olanı kompozit alternatifine göre daha güçlü ve dayanıklı bir seçenek olan porselen laminat venerleridir. Bazı diş hekimleri dişe kompozit laminat venerler yerleştirirler. Ancak, uzun vadeli sağlıkları ile porselen laminat venerler çok daha iyidir. Ayrıca, kompozit laminat veneler lekelenmeye daha yatkın olup, daha doğal ve diş gibi yarı şeffaf görünüm sağlayan porselen laminat venerler kadar kalıcı değildirler. Kompozit laminat venerler, porselenlerden çok daha ucuzdur, fakat porselenler kadar uzun süre dayanmadığı ve daha sıklıkla değişim gerektirdiği düşünülünce uzun vadede daha pahalıya mal olurlar. kompozit operasyonlar küçük şekil verme işlemleri için idealdir, çünkü bu işlemlerde doğal diş yapısının büyük bir kısmı korunur. Laminat venerler var olan dişin ön yüzeyine yapıştırılırlar.

SIKÇA SORULAN SORULAR

Dişin laminat venerlerle tedaviye hazırlanışı acı verir mi ?

Dişin laminat venerler için hazırlanışı sırasında acı hissetmezsiniz. Tıpkı dolgu yaptırdığınızda olduğu gibi, diş hekimi önce dişlerinizi uyuşturur, bu işlem laminat venerler yerleştirilmeden önce yapılır. Ardından bir süre uyuşukluk devam eder. Dişlerinizin kalıbını aldıktan sonra diş hekimi geçici laminatları yerleştirecektir. Bu geçici laminat venerler, laboratuvarda asıl porselen laminat venerlerin oluşturulduğu sırada dişlerinizi koruyacaktır. Bu geçicilerde bekleme evresinde bazı hassasiyetler yaşamak mümkündür.

Asıl laminat venerlerin dişime yerleştirilmesi ne kadar zaman alır ?

Peki, dişinizde geçici laminatlar var ve artık asıl laminate venerlerin yerleştirilmesine hazırsınız. Diş hekiminiz sizi uyuşturacak ve geçici kaplamaları çıkarıp, kalıcı laminat venerleri yerleştirecektir. Böylece mükemmel gülümseme sizin olur. Eğer 6 ile 10 arasında laminat vener dişinize yerleştirilecekse tüm yapıştırma operasyonu yaklaşık olarak 30-40 dakika saat sürecektir.

Asıl laminat venerlerin dişime yerleştirilmesi ne kadar zaman alır ?

Peki, dişinizde geçici laminatlar var ve artık asıl laminate venerlerin yerleştirilmesine hazırsınız. Diş hekiminiz sizi uyuşturacak ve geçici kaplamaları çıkarıp, kalıcı laminat venerleri yerleştirecektir. Böylece mükemmel gülümseme sizin olur. Eğer 6 ile 10 arasında laminat vener dişinize yerleştirilecekse tüm yapıştırma operasyonu yaklaşık olarak 30-40 dakika saat sürecektir.

Laminat vener tedavisi ardından toparlanma süresi ne kadardır ?

Laminat venerler dolguya çok benzerler; Hem dolgu hem de laminat diş kaplamalarının ardından bir hafta süreyle soğuğa karşı bir hassasiyet görülebilir. Bu çok doğaldır ve geçecektir. Bir de laminat venerlerin şekline alışma süresi vardır. Daha önce dişleriniz olmasını istediğiniz şekilde değillerdi ancak onları o şeklide görmeye alışkındınız. Ayrıca şimdi güzel ve düzgün dişlerinizin dilinize değişi ile, önceden çarpık olan dişlerinizin diline değişinden çok farklı olacaktır. Ayrıca eğer dişleriniz laminat venerler ile uzatılmışsa konuşma şeklinizde de çok az bir farklılık gözlenebilir, fakat buna çok kısa bir sürede adaptasyon sağlanır. Özetle laminat venerlere alışmak biraz süre alabilir, ancak çoğu kişi çok hızlı şekilde onlara uyum sağlar.

Porselen laminat venerler ne kadar dayanırlar ?

Yeni Porselen Laminat venerleriniz yaklaşık olarak 10 yıl dayanırlar. Bu süre onlara nasıl baktığınıza göre değişir. Sert şeyler çiğnerseniz, sadece yemek yerken kullandığınızdan daha kısa süre dayanırlar. Ayrıca, onların kalıcı olması için ne kadar özen gösterirseniz, onları o kadar uzun süre kullanırsınız. Eğer diş hekiminizi düzenli ziyaret ederseniz onun laminatlarınıza hem ısırma hem de hijyen açısından küçük müdahalelerde bulunmasını sağlarsanız. Laminat venerleriniz, onlarla ilgilenmediğiniz takdirde bile beklenebileceğinden çok daha uzun süre dayanırlar.

Laminat venerlere nasıl bakım yapmalıyım ?

Laminat venerler doğal dişinizin üzerine kendi dişinizmiş gibi yerleştirilmiştir. Bu yüzden onların bakımını da kendi dişlerinize baktığınız şekilde gerçekleştirmelisiniz. Onları normal dişlerinizi fırçaladığınız gibi fırçalamalı, kendi dişlerinizde olduğu gibi diş ipi ile temizlemelisiniz. Diş hekiminizi, laminat venerlerinizin hem hijyen hem de kapanışınız açısından bakımını yaptırmak için düzenli aralıklarla ziyaret etmelisiniz. Böylece laminat venerleriniz güzel ve uzun süreli olurlar.

Doktora Sor

İletişim için formu için tıklayınız