Arka Diş Kompozit Dolgu

Arka Diş Kompozit Dolgu

Arka dişler için genelde amalgam, kompozit ve porselen dolgular uygulanabilir. Amalgam dolguların yüz yıllardır güvenle uygulanmasına rağmen civa içeriği ve estetik beklentileri karşılamaması sebebiyle günümüzde artık daha az tercih edilmektedir. Kompozit dolguların estetik avantajları bulunmasına rağmen arka dişlerde çiğneme direncinin her zaman yeterli olamamasından dolayı kullanımı düşündürücüdür. Porselen dolguda ise bütün bu dezavantajlar ortadan kalkmıştır. Doğru uygulama ile sağlıklı, sağlam ve de estetik restorasyonlara sahip olmak mümkün.

Kompozit dolgular

İçeriği :Plastik ve saf cam parçacıkları karışımı

Çeşitleri :Direkt ve indirekt. Direkt dolgular diş hekiminiz tarafından malzemeyi sertleştiren parlak mavi bir ışık kullanılarak yerleştirilir. İndirekt dolgular içinse diş hekiminiz dişi hazırlar ve kalıbını alır. Bir laboratuar dolguyu hazırlar. İkinci bir seansta dolgu yerine yapıştırılır.

Kullanım alanı :Özellikle ön dişlerde ve dişlerin görünebilir kısımlarında olan küçük ve büyük dolgular ile inlay dolgularda.

Süresi :En az 5 yıl

Maliyeti :Amalgamdan çok, porselenden az.

Avantajları :

  • Dolgu ya da inley tipi dolgu diş renginiz ile örtüşür.
  • Dolgu tek bir seansta tamamlanır. İnley dolgu iki seans gerektirebilir.
  • Kompozit dolgular dişe direk yapıştırılabilirler. Bu dişi amalgam dolgu ile olacağından daha güçlü yapar.
  • Kompozit dolgularda dişi daha az açmak gerekir. Bu diş hekiminizin boşluğu dolguyu güvenle tutacak kadar şekillendirmesi gerekmediği içindir. Ekleme işlemi kompoziti dişte tutar. Bu da bir avantajdır, tamiri mümkün kılar.
  • İndirek kompozit dolgular ısı veya ışık ile sertleştirilmiştir. Bu aşama gücü ve dayanıklılığı artırır.

Dezavantajları :

  • Kompozit dolgular amalgam dolgulardan daha pahalıya mal olurlar.
  • Kompozit dolgularda daha güçlü ve dayanıklı olsalar da, çiğneme baskısı altında amalgam dolgular kadar dayanıklı olup olmadıkları net değildir. Bu durumda çiğneme direnişlerine dayanamayacakları düşünülürse hekiminiz porselen dolgu tercih edebilir.
  • Kompozit dolgu yerleştirilirken çekebilir. Bu, gelecekte dolgunun dişinize doğru şekilde temas etmediği yerlerde boşluklara yol açabilir. Küçülme diş hekiminiz dişlerinize bu tip bir dolgu koyduğunda azaltılabilir.
  • Bu dolguları yerleştirmek daha çok zaman alabilir çünkü genellikle katmanlar halinde yerleştirilirler. Artan zaman ve iş gücü de maliyetin artmasına sebep olur.
  • İndirekt ve inley tipi dolguların tamamlanması en az iki seans gerektirir. İlk seansta diş hekiminiz kalıpları çıkarır, ikincideyse dolgu ya da inley dolguyu yerleştirir.

Doktora Sor

İletişim için formu için tıklayınız