Görünmez Teller

Görünmez Teller

Diş eti cerrahisi işlemi sırasında

Invisalign çarpık dişleri düzeltmede ve diş aralarındaki boşlukları kapamada devrimsel bir sistemdir. Bu durumlarda geleneksel ortodonti uygulamasında uzun süre kullanılmış metal tellerin yerini tutabilir. Son bilgisayar teknolojisi ve üç boyulu modellemeden temiz ve şeffaf hizalayıcılar ya da saydam teller geliştirmek için faydalanıldı. Teller takıldığında neredeyse farkedilemez ve çoğu hasta tarafından “Görünmez Teller” olarak adlandırılır. Pürüzsüz hizalayıcılar dişlerinize birebir uyacak şekilde oluşturulur ve zaman içinde yavaşça dişlerinizi size doğal görünümlü bir gülümseme sağlayacak şekilde değiştirir.

Peki invisalign sistemi nasıl işler ?

Bu çok basit :

  • Telleri bir günde yaklaşık 22 saat boyunca takarsınız.
  • Yemek yiyeceğiniz ya da dişlerinizi fırçalayacağınız sırada telleri çıkarırsınız.
  • Dişleriniz zaman içinde şekil değiştirmeye başlayacağından telleri yaklaşık olarak her iki haftada bir değiştirirsiniz.
  • Diş hekiminiz ya da ortodontistinize düzenli olarak kontrole gidersiniz.
  • Tam tedavinin süresi 12-24 ay arası sürebilir.

Neden invisalign metal tellerden daha iyidir ?

Rahatlık : Invisalign telleri takmaya başladığınızda küçük bir rahatsızlık olabilse de, genellikle çoğu kullanıcı onları oldukça rahat bulmaktadır.

Elverişlilik : Bu belki de geleneksel tellere karşı en büyük avantajdır. Hizalayıcıları yemek yediğinizde çıkarabilirsiniz, böylece teller ve elastik şeritler arasında yiyecek kalması gibi problemleriniz olmaz. Invisalign aynı zamanda kalıcı bir ağız hijyeni sağlanmasını daha kolay hale getirir. Metal teller ile dişlerinizi temizlemek – özellikle diş ipi kullanmak çok daha zordur. Metal tellerde diş ipi kullanılamaması pek çok kişide ağız temizliğinin bu basamağının atlanması haline gelir ve bu gelecekte ağız kokusu, diş eti hastalıkları ve diş çürümesi gibi sorunlar yaratabilir.

Saydam : Hizalayıcılar, çok yakınınıza gelmedikleri sürece herkese, neredeyse görünmezdir, hatta herhangi bir kişinin dişlerinizi tedavi ettirdiğinizi anlaması bile imkansıza yakındır.

Ortodonti

Invisalign tüm ortodontik vakalarda kullanılabilir mi ?

Hayır. Üst çene dişlerinin alt çene dişlerinden önde oluşunu, ya da tam tersi durumları, dişlerin üstüste gelmiş olmasını, alt dişlerin üst dişlere binmiş olmasını ve dişler arasındaki boşlukları içeren bir kısım çarpık diş probleminde Invisalign oldukça işe yarar. Ancak yine de, büyük ihtimalle diş çekimini ya da pek çok dişte yer değişikliğini gerektirecek daha ciddi ortodontik vakalarda Invisalign uygun olmayabilir. Çok ağır vakalarda, geleneksel metal tellerin, sürtünmeye dayanıklı Damon tellerin ya da dil destekli tellerin dişlerinizi hizalamakta kullanılması gerekebilir ya da invisalign ile tüm tedavi bitirilebilir ve ardından son bir hizalama için kısa süreli de olsa tel takılması gerekebilir.

Nasıl takılır ?

İlk muayene ve gülüşünüz ile dişlerinizin hizasının değerlendirilmesinin ardından diş hekiminiz özel bir macunu kullanarak dişlerinizin kalıbını alır ve dişlerinizin ve gülüşünüzün değişik açılardan birkaç fotoğrafını çeker. Dişlerinizin 3 boyutlu modeli daha sonra Invisalign laboratuvarında CT tarayıcısı kullanılarak oluşturulur. Elde edilen model, bir yazılım sayesinde, dişlerinizin şu anki şeklinden, istenen şekline ulaşana kadar nasıl hareket edeceğini gösteren bir simülasyon yaratmak için kullanılır. Daha sonra tellerinizin dizaynında dişlerinize uygun hale getirilmesinde ve dişleriniz yavaş yavaş yer değiştirdikçe her iki haftada bir değiştirilmesinde bu simülasyon baz alınır.

Yeni yapılmış telleriniz 3 boyutlu simülasyonu ile birlikte daha sonra tekrar diş hekiminize gönderilir böylece siz de dişlerinizin zaman içinde beklenen değişimini gözlemleyebilirsiniz. Diş hekiminiz plakları nasıl kullanacağınız hakkında size kesin talimatlar verecektir. Plaklar günde en az 20-22 saat kadar takılmalıdır. Tedavinin başarısı büyük ölçüde hasta olarak sizin kurallara itaatinize dayanır bu yüzden tedavinin emek istediği söylenebilir. Tedavinizin başlangıçta planlandığı gibi gittiğinden emin olmak için diş hekiminizi düzenli olarak ziyaret etmeniz gerekecektir.

Invisalignin maliyeti nedir ?

Bu probleminizin ne kadar ağır olduğuna, tedavi için nereyi tercih ettiğinize ve diş hekiminizin/ortodontistinizin yeteneğine bağlıdır. Ücretsiz muayeneniz sırasında durumunuzun yaklaşık olarak ne kadara mal olacağına dair doğru bir açıklama almalısınız. Tedavi ortalama olarak 4,000$ ile 6,000$+ arasında değişir.

Doktora Sor

İletişim için formu için tıklayınız